Скомрахи - Програма

Програма за СКОМРАХИ 2016

Плакат "СКОМРАХИ 2016"
Петок
04.11.2016
20:00
- ДРАМСКИ ТЕАТАР
Свечено отворање на "СКОМРАХИ" 2016
театарска претстава
Факултет за драмски уметности Скопје

Мртви уши

Олег Богаев

студенти во класата на вонр. проф. д-р Сузана Киранџиска и доц. м-р Кристина Леловац
Сабота
05.11.2016
10:00
- ФДУ
научна конференција

Современите предизвици на перформативноста

19:00
- ФДУ
филмска проекција
Факултет за драмски уметности Скопје
Oleander (Олеандер) – Ана Јакимска (14 мин.)
The oldman's luck (Среќата на старецот) – Лидија Мојсовска (15 мин.)
Students (Студенти) – Тамара Котевска (30 мин.)
20:00
- ФДУ
филмска проекција
АГРФТ Љубљана
The delicious disgust (Вкусни одвратности) - Миха Можина (18,17 мин.)
Jogi and a box (Јоги и една кутија) – Арон Хорват (17,50 мин.)
Impressions (Впечатоци) – Антон Мартин Емершич (14,43 мин.)
Mister Pigeon (Господин голуб) – Јуре Достал (13,37 мин.)
Vis-a-vis (Очи во очи) – Миха Ликар (22,27 мин.)
21:30
- ФДУ
филмска проекција
Факултет за драмски уметности Приштина
Silent (Нем, безгласен) – Лум Радоники (11,20 мин.)
Insect (Инсекти) – Тренделина Халили (12,30 мин.)
Wagons (Вагони) – Ермал Гердовци (16,00 мин.)
Allishverish (Алашвериш) – Аулона Селмани (12,00 мин.)
Mona (Мона) – Локена Сопи (5,00 мин.)
Duel in square (Дуел на плоштадот) – Аурели Касуми (5,00 мин.)
Another night (Уште една ноќ) – Јехона Бериша (10,00 мин.)
Fatalist (Фаталистички) – Един Алија (12,30 мин.)
23:00
- ФДУ
филмска проекција
Академија за сценски уметности Сараево
Авторефлексија – Ален Алиловиќ (5,42 мин.)
Среќко – Матеа Марушиќ (24,25 мин.)
Кемикс – Ален Шимиќ (11 мин.)
Човек си челична воља – Амар Спахиќ (16 мин.)
Недела
06.11.2016
19:00
- ФДУ
театарска претстава
Факултет за драмски уметности Белград

Креонтовата Антигона

по мотивите на текстот „Креонтовата Антигона“ од Миро Гавран

Ива Кевра, мастер по глума
под менторство на д-р ум. Срѓан Ј. Карановиќ
21:00
- ФДУ
театарска претстава
Факултет за драмски уметности Приштина

Да живее во Исланд (To live in Island)

по мотиви на Бен Белуши

дипломска претстава на студенти во класата на проф. Арбнесха Нихха
Понеделник
07.11.2016
19:00
- ФДУ
театарска претстава
Југозападен Универзитет „Неофит Рилски“ Благоевград

Апсурд во два дела

по Славомир Мрожек

студенти во класата на проф. д-р Николај Ламбрев
21:00
- ФДУ
филмска проекција
Југозападен Универзитет „Неофит Рилски“ Благоевград
22:00
- ФДУ
филмска проекција
Факултет за драмски уметности Белград
Bacwards (Наназад) – Никола Здравковиќ (29 мин.)
Glances of closed eyes (Поглед со затворени очи) – Зоран Максимовиќ (16 мин.)
In the deathroom (Во мртовечница) – Милан Тодоровиќ (15 мин.)
Confession (Исповедта) – Снежана Ибанковиќ (8 мин.)
Вторник
08.11.2016
19:00
- ФДУ
театарска претстава
Факултет за драмски уметности Загреб

Животинска фарма

од Џорџ Орвел

студенти во класата на проф. Рене Медвеш
21:00
- ФДУ
филмска проекција
Академија за сценски уметности Загреб
Flowers (Цвеќе) – Јудита Гамулин (18,30 мин.)
Afterparty (Afterparty) – Виктор Захтила (29 мин.)
Birthday (Роденден) – Тадија Тадиќ (16 мин.)